Andrzejki

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem przesądów ludowych.

Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Kiedy będziemy wróżyli?
Dzieci dopytywały się od rana, pamiętając o tym, że w noc z 29 na 30 listopada przypadają Andrzejki, które tak bardzo cieszą ilością przepowiedni.

To tradycja lubiana w wielu krajach i chętnie obchodzona, jako ostatnia okazja do zabawy przed adwentem. Również nasi uczniowie z radością wzięli udział w zabawach andrzejkowych, urządzając wspólne klasowe wróżby przy dźwiękach radosnej muzyki.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć: